Trending News

अन्ततः बन्यो कोरोनाको खोप, ब्रिटेनमा आजदेखि खोप लगाउन शुरु

0 Shares

नयाँ दिल्ली, 8 डिसेम्बर 2020

आजदेखि कोरोना भाइरस अर्थात कोभिड-१९ विरुद्धको खोप आमरुपमा प्रयोगमा आएको छ । ब्रिटेनले मंगलबार नै आयरल्यान्डकी ९० वर्षीया मार्गरेट कीनन नाम गरेकी एक बृद्धालाई पहिलो कोप लगाएर सुरुवात गरेको छ । उनले कोभेन्ट्रीमा रहेको युनिभर्सिटी हस्पिटलबाट खोप लिएकी हुन।

योसँगै ब्रिटेन खोप बनाउने पहिलो देश समेत भएको छ । अहिले प्रयोगमा ल्याइएको भ्याक्सीन अमेरिकी कम्पनी फाइजर र यसको जर्मन साझेदार बायोएनटेकले संयुक्त रुपमा विकास गरेका हुन । यो भ्याक्सीन पहिलो पटक मंगलबार बाटै आम रुपमा प्रयोगमा ल्याइएको हो ।

हाल आम रुपमा प्रयोगमा ल्याइएको भ्याक्सीन अमेरिकी कम्पनी फाइजर र यसको जर्मन साझेदार बायोएनटेकले संयुक्त रुपमा विकास गरेका हुन । यो भ्याक्सीन पहिलो पटक मंगलबारबाटै आम रुपमा प्रयोगमा ल्यायएको हो ।

ब्रिटेनले पहिलो चरणको बृद्ध बृद्धा र अग्र पंक्तिमा काम गर्ने स्वास्थ्यकर्मीहरुलाई प्रथामिकतामा राखेर खोप दिने बताएको छ। सोही अनुसार अहिले स्वास्थ्य कर्मचारी,  ८० वर्ष नाघेका वृद्धवृद्धा र केयर होममा काम गर्ने मानिसहरुलाई भ्याक्सीन दिइने जनाइएको छ । भ्याक्सीन लगाइसकेकाहरुलाई कार्ड दिएर क्रमस सबैमाझ यसको पहुँच पुर्याइने बताइएको छ ।

यो कोप ब्रिटेनले बेल्जीयमबाट खरिद गरेको हो । यसले प्रयोगका क्रममा ९५ प्रतिशत काम गरेको दावी गरेको थियो । ब्रिटेनले यो खोपको ४ करोड डोज अर्डर गरेको छ ।