Trending News

तालिबानी सरकार

0 Shares

अफगानिस्तानमा तालिबान शासनको प्रारम्भिक रूप अगाडि आएको छ। तालिबानले एक किसिमले संसारलाई बतायो कि उनीहरुको सरकारको नेतृत्व तालिबानका सह-संस्थापक मुल्ला अब्दुल गनी बरादारले गर्नेछन्। पहिले यो विश्वास थियो कि नेतृत्व अखुण्डजादाको हातमा हुनेछ। सम्भावना छ, अखुन्दजादा सर्वोच्च नेता वा संरक्षक वा तालिबान सरकारको राष्ट्रपति पदमा रहनेछन्, जबकि अब्दुल घनी बरादार एक प्रधानमन्त्रीको रूपमा दैनिक कामकाजको लागी जिम्मेवार हुनेछन्, प्रधानमन्त्री जस्तै। बाहिरबाट तालिबानलाई बलियो बनाउन बरादारको भूमिका बढी रहेको छ। उनी लामो समयदेखि तालिबानको राजनीतिक मामिलाको हेरचाह गरिरहेका छन् र यसले उनलाई फाइदा पुर्‍याएको छ। बरादारले अमेरिकाको फिर्तामा ठूलो भूमिका खेले। बरादारलाई अमेरिकाले पाकिस्तानको जेलबाट मुक्त गरेको थियो। तसर्थ, हामी भन्न सक्छौं कि तालिबान नेताहरु जसलाई अमेरिकाले अगाडि बढायो, नेतृत्व उनीहरुसंग छ। यो अमेरिकाको पक्षमा हुनेछ, तर यसले तालिवान वा अफगानिस्तानलाई नै फाइदा पुर्‍याउँछ, त्यो हेर्न बाँकी छ। तालिबानी सरकार को अनुहार एक एक गरी बाहिर आउनु पर्छ। यदि तालिबान हाम्रो समय को एक वास्तविकता हो, तब यो संग व्यवहार को व्यावहारिकता भारत वा विश्व को अन्य देशहरुमा पनि हुनु पर्छ। तर यहाँ जिम्मेवारी तालिबान आफैंमा बढी छ, उनीहरुले त्यो सभ्यता देखाउनु पर्छ जुन रूसी राष्ट्रपति पुटिनले भनेका छन् कि तालिबान जति चाँडो सभ्य ढंगले मानिसहरु संग कुराकानी गर्दछ, यो कुराकानी गर्न, सम्पर्क गर्न र प्रश्न सोध्न सजिलो हुनेछ। (IS र अल कायदा पनि) एक पर्दा संग बाहिर आउन सक्षम हुनेछन् ? चाहे यो धर्म वा देश को काम हो, मास्क लगाएर कसले गर्छ ? यदि पुटिन सभ्यता को एक अनुस्मारक हो र तालिबान को आर्थिक सहयोगी चीन पनि कम या ज्यादा निन्दा को बारे मा चिन्तित छ, तब तालिबान एक सुधारिएको रूप मा बाहिर आउनु पर्छ। सायद भारतले यस दिशामा सोच्नु र व्यवहार गर्नु पर्छ।पुटिनले ठीक भन्नुभयो कि अमेरिकी सेना २० बर्षदेखि अफगानिस्तानमा रहेको छ, त्यहाँका जनतालाई अमेरिकी सभ्यता सिकाउने असफल प्रयास गर्दैछ। कुनै आश्चर्य छैन, राष्ट्रपति जो बिडेन को लोकप्रियता आज अमेरिका मा यसको सबैभन्दा कम मा छ। अर्थ, अमेरिकीहरु जसको हित मा फिर्ता लिईयो बिडेन संग खुसी छैनन्। जे होस्, यदि तालिबानले सभ्य ढंगले सरकार चलाउन सफल भयो भने, यो जो बिडेनका लागि राजनीतिक फाइदा हुन सक्छ, तर यसले अमेरिकाको प्रभावमा गहिरो प्रभाव पारेको छ। अहिले पनि, जब अमेरिकाले पछाडि फर्केर बस्नु हुँदैन, नयाँ तालिबान नेता अब्दुल गनी बरादारको काँधमा सबैभन्दा बढी जिम्मेवारी छ। दुनियाँ देख्न चाहन्छ कि उसले अमेरिकीहरु संग बसेर के सिकेको छ जो कम से कम आफ्नो देश मा सुशासन र लोकतन्त्र को लागी जान्दछन्।