Trending News

अफगानिस्तानमा तालिबानको ३० दिन पछि,  व्यापार सुस्त

0 Shares

अफगानिस्तान, 17 सितम्बर 2021

उज्बेकिस्तानबाट सीमा पार गरी,  केहि मालगाडी ट्रेनहरु अफगानिस्तान तिर आउँदैछन् अर्थात नयाँ बनाईएको ‘इस्लामिक इमिरेट’। तालिबानको कालो र सेतो झण्डा उज्बेकिस्तानको राष्ट्रिय झण्डा नजिकै अफगानिस्तान संग उज्बेकिस्तान सीमानामा लहरि रहेको देखिन्छ।

उज्बेकिस्तानबाट अफगानिस्तान आउने केहि व्यापारीहरु यस मार्गको माध्यमबाट अफगानिस्तानमा शक्तिको परिवर्तन संग खुशी देखिन्छन्। गहुँले भरिएको ट्रक चलाइरहेका एक चालकले मलाई भन्नुभयो, उनीहरुले अफगानिस्तानको सीमा पार गरेपछि प्रत्येक चेकपोइन्टमा भ्रष्ट प्रहरी अधिकारीहरुलाई घुस दिनुपर्छ,  तर “अब त्यस्तो छैन।”

उनले भने कि “म कार सिधै काबुल पुगें र मलाई बाटोमा कसैलाई घूस दिनु पर्दैन।” तालिबानले अफगानिस्तानको नियन्त्रण लिएको एक महिना भयो। देशमा एक ठूलो नगद संकट छ र वर्तमानमा तालिबानको सामने सबैभन्दा ठूलो चुनौती को सामना गरीरहेको छ, आर्थिक संकटको एक समाधान खोज्नका लागि छ। मूल्य तिर्नुहोस् जसको कारण व्यापार अब धेरै सुस्त भएको छ।