Trending News

भारतलाई नेपालद्वारा १४४ मेगावाट बिजुली

0 Shares

दिल्ली, 6 जून 2022

भारतका धेरै राज्यमा विद्युत् सङ्कटका बीच नेपालले आफ्नो कालीगण्डकी नदी जलविद्युत् आयोजनाबाट उत्पादित थप १४४ मेगावाट विद्युत् भारत निर्यात गर्न थालेको छ । यस वर्षको राम्रो वर्षाका कारण नेपालले लगातार दोस्रो वर्ष आफ्नो अतिरिक्त बिजुली भारतलाई बिक्री गरिरहेको छ । सो जानकारी नेपाल विद्युत प्राधिकरणले दिएको हो । प्राधिकरणका उपप्रमुख प्रदीप थिकेका अनुसार बिजुली बिक्रीको औसत दर प्रतियुनिट करिब ७ रुपैयाँ रहेको छ । नेपाल विद्युत् प्राधिकरणले कालीगण्डकी नदी जलविद्युत् आयोजनाबाट उत्पादित थप विद्युत् भारतलाई शनिबार रातिदेखि आपूर्ति सुरु गरेको छ । नेपाल र भारतबीच भएको पावर एक्सचेन्ज सम्झौताअनुसार भारतमा बिजुली निकासी भइरहेको थक्कले बताए ।

नेपालमा वास्तवमा पछिल्ला केही महिनामा भएको राम्रो वर्षाका कारण विद्युत् उत्पादन बढेको छ । जसका कारण नेपालले आवश्यकताभन्दा बढी विद्युत् प्राप्त गरेको छ । यस्तो अवस्थामा प्राधिकरणले पहिलोपटक ३७.७ मेगावाट विद्युत् भारतीय खरिदकर्तालाई बेच्न थालेको थियो । प्राधिकरणका प्रवक्ता सुरेश भट्टराईका अनुसार हालै त्रिशूली प्लान्टबाट उत्पादन हुने २४ मेगावाट र देवीघाट प्लान्टबाट उत्पादित १५ मेगावाट विद्युत् भारतलाई बिक्री गरिएको छ । यो बिजुली प्रतियुनिट ६ रुपैयाँमा बिक्री हुने गरेकोले नेपाललाई करिब १ करोड रुपैयाँ आम्दानी हुने अनुमान गरिएको छ ।

प्राधिकरणका उपप्रमुख प्रदीप थिकेले कालीगण्डकी जलविद्युत् आयोजनाबाट १४४ मेगावाट थप विद्युत उत्पादन गरेपछि नेपालले अब भारतलाई इन्डिया इनर्जी एक्सचेन्ज लिमिटेड (आइएक्स) मार्फत कुल १७८ मेगावाट विद्युत् बिक्री गर्ने बताए । नेपालको जलविद्युत् आयोजनाबाट उत्पादन हुने ३२५ मेगावाट विद्युत् भारतलाई आपूर्ति गर्न भारतले गत वैशाखमा प्राधिकरणलाई स्वीकृति दिएको थियो । यसमा कालीगण्डकी जलविद्युत बाहेक अन्य तीन जलविद्युत आयोजनामा ​​उत्पादन हुने थप बिजुली समावेश छ।