Trending News

झापा–३ बाट राप्रपा अध्यक्ष राजेन्द्र लिङ्देन निर्वाचित

0 Shares

काठमाडौं, 24 नवम्बर 2022

मंसिर 4 मा सम्पन्न भएको प्रतिनिधि सभा निर्वाचनमा राष्ट्रिय राजनीतिका दुई ‘हेबिवेट’ उम्मेदवारबीच प्रतिस्पर्धा भएको झापा- 3 लाई चासोपूर्वक हेरिएको थियो। यो क्षेत्रमा नेपाली कांग्रेसका प्रभावशाली नेता कृष्णप्रसाद सिटौला र राष्ट्रिय प्रजातन्त्र पार्टीका अध्यक्ष राजेन्द्रप्रसाद लिङ्देनबीच प्रतिस्पर्धा थियो। दुई नेताबीचको प्रतिस्पर्धा यो चौथोपटक हो। लिङ्देनले भने सिटौलासँग हिसाब बराबर गरेका छन्। यसअघि 2056 र 2070 मा भएका निर्वाचनमा लिङ्देनले उनै सिटौलासँग प्रतिस्पर्धा गरेका थिए। तर लिङ्देनले 2056 को निर्वाचनमा तेस्रो स्थानको मत पाएका थिए भने 2070 को निर्वाचनमा दोस्रो स्थानको मत पाएका थिए। यसपछिका २ निर्वाचनमा उनै सिटौलालाई पराजित गर्दै 2056 र 2070 मा आफूले व्यहोरेको पराजयलाई बराबरी बनाएर उनै सिटौलालाई फर्काएका छन्। करिब 3276 मतान्तरले विजयी लिङ्देनले 40 हजार 648 मत ल्याउँदा सिटौलाले 37 हजार 372 मत मात्र प्राप्त गर्न सफल रहे। यसअघि 2074 मा भएको निर्वाचनमा यही क्षेत्रबाट लिङ्देनले सिटौलालाई 13 हजार बढीको मतान्तरले पराजित गरेका थिए। यो क्षेत्रमा लिङ्देनले एमालेसँग चुनावी तालमेल गरेका छन। तत्कालीन अध्यक्ष कमल थापालाई महाधिवेशनमा अध्यक्ष पदमा हराएर अध्यक्ष बनेका लिङ्देनले यसपाला पनि जित दोहोर्‍याएका हुन्। राप्रपामा अध्यक्ष जितेसँगै युवा अनुहारले पार्टीको नेतृत्व पाएको भन्दै उनको प्रशंसा भएको थियो। जनजाती समूदायबाट नेतृत्वमा पुग्नेमध्यमा लिङ्देन एक नेता मानिन्छन्। यसअघिको प्रतिनिधि सभामा पनि राजतन्त्रको एजेण्डाको वकालत गर्दै आएका थिए। राजतन्त्रको एजेण्डा बोक्ने दलको अध्यक्ष लिङ्देनले पटक/पटक जित निकाल्दा लोकतान्त्रिक गणतन्त्र ल्याउन महत्वपूर्ण भूमिका निर्वाह गरेका कांग्रेसका पूर्व महामन्त्री सिटौलालाई भने उक्त क्षेत्रमा चुनाव जित्न मुस्किल हुने गरेको छ। उनी राजावादी धार र एमालेको चेपुवाका कारण पटक/पटकको चुनावमा पराजित हुदैँ आएका छन्। यसपटक मतान्तर घटाउन बाहेकको चुनावी उपलब्धि सिटौलाको पक्षमा रहेन। 2062/63 को आन्दोलनका बेलामा चर्चामा रहेका सिटौला पछिल्लो समय कांग्रेस भित्रकै समिकरणमा पनि कमजोर बन्दै गएका छन्।